Twoje nowoczesne technologie informatyczne ułatwiające życie. 1 część

Coraz więcej osób w dojrzałym wieku przekonuje się, że umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii jest bardzo cenna i skutecznie ułatwia życie. Szczególnie że obsługa sieci nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać - jeśli tylko wiedza zostanie przekazana w wystarczająco jasny i przystępny sposób. W tym kilku częsciowym felietonie chcielibyśmy przybliżyć  nowe technologie i pomóc wam wprowadzić je w codziennym życiu.              

Wiele osób w dojrzałym wieku uważa, że umiejętność korzystania z nowoczesnej technologii nie jest im potrzebna. Nie warto jednak zapominać, że Internet to medium, które ułatwia, przyspiesza i uprzyjemnia wykonywanie codziennych czynności. Wiele rzeczy, którymi każdy człowiek zajmuje się każdego dnia, można wykonać szybciej i sprawniej właśnie dzięki internetowi. Poza tym może on stanowić źródło rozrywki, relaksu i komunikacji międzyludzkiej, na które nie każdy i nie zawsze może sobie pozwolić.

Z czego wynika dystans seniorów do Internetu?

Wielu ludzi, szczególnie w starszym wieku, boi się tego, czego nie zna i nie rozumie. Niestety, większość podręczników i kursów, dostępnych na polskim rynku jest skierowana do młodszych pokoleń. Książki pisane są językiem niezrozumiałym dla starszej osoby, skomplikowanym i pełnym informatycznego żargonu. Do tej pory brakowało prostych kursów wprowadzających uczestników w wirtualny świat od podstaw.

W walce z chorobą Alzheimera?

Co dokładnie można osiągnąć dzięki nauczeniu się korzystania z Internetu? Przede wszystkim znajdować interesujące i nie zawsze dostępne w inny sposób informacje oraz wiedzę na każdy temat. Poczta elektroniczna, czaty, komunikatory internetowe oraz rozmowy głosowe i wideo umożliwiają wygodną komunikację bez konieczności wychodzenia z domu.

Internet służy nie tylko wyszukiwaniu wiedzy oraz informacji, ale także wymienianiu ich z innymi osobami. Fora internetowe i grupy dyskusyjne ułatwiają realizowanie własnych pasji, czerpanie wiedzy i doświadczenia od innych, oraz dzielenie się własnymi. Dla osób samotnych internet może stanowić także najprostszy, a czasem jedyny sposób na zawieranie interesujących znajomości. W tym celu stworzone są portale społecznościowe, na których każdy może w prosty sposób odnaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach.

 

   Uwaga! Naukowcy udowodnili, że korzystanie z internetu wpływa na wzrost ilorazu inteligencji, poprawia orientację w przestrzeni, trenuje refleks i zdolność do wykonywania wielu zadań na raz. Pomaga także ćwiczyć pamięć, a nawet może w znacznym stopniu zapobiegać chorobie Alzheimera.

 

Internet pozwala oszczędzić pieniądze

Mimo że z każdym rokiem wzrasta liczba internautów powyżej 50. roku życia, wciąż wielu seniorów nie może się przekonać do nauki tej przydatnej umiejętności. Powodem jest nie tylko strach przed nieznanym, ale także lęk przed kosztami związanymi z połączeniem z siecią. Jest on jednak całkowicie bezpodstawny. Stałe łącze o średniej przepustowości to koszt nie większy niż ok. 50 złotych miesięcznie. Do tej kwoty należy doliczyć jednorazowy koszt instalacji oraz zakup komputera i akcesoriów. Po dokonaniu prostej kalkulacji okazuje się jednak, że pieniądze szybko się zwracają, ponieważ dzięki internetowi można oszczędzać na:

  • zakupach,
  • podróżach,
  • obsłudze konta bankowego,
  • prowizjach przy płaceniu rachunków,
  • rozmowach (szczególnie zagranicznych).

 

Seniorzy chcą uczestniczyć w wirtualnych społecznościach. Z każdym rokiem są coraz bardziej aktywni i chętniej wyrażają swoje opinie. Portale społecznościowe są doskonałym narzędziem komunikacji i interesującą platformą umożliwiającą nawiązywanie nowych znajomości.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach Przedsięwzięcia IV Aktywna społeczność „Dobrej Widawy” – projekt grantowy